Czarnobiałe zdjęcia znanego kieleckiego fotografa Pawła Pierścińskiego możemy podziwiać w Galerii Pod Atlantami. Artysta znany jest przede wszystkim jako twórca pejzaży, które ukazały się w fachowej prasie oraz almanachach sztuki fotograficznej. Paweł Pierściński uznawany jest za krytyka i teoretyka fotografii. Artysta, z wykształcenia inżynier budownictwa lądowego, znany jest ze swoich licznych fotoreportaży. Przede wszystkim jednak zasłynął jako twórca nurtu fotografii pejzażowej – określanego mianem „kieleckiej szkoły krajobrazu”. - Wiąże się to przede wszystkim z bardzo specyficznymi widokami kielecczyzny. Charakterystyczne pola uprawne tworzą na zdjęciach bardzo atrakcyjne dla oka kompozycje – opowiada Cezary Kasiborski z Galerii pod Atlantami. Prócz zbioru fotografii pejzażowej, w wałbrzyskiej galerii możemy podziwiać również inne prace artysty. Paweł Pierściński jest również autorem licznych zdjęć o tematyce sportowej oraz kobiecych aktów.
Warto dodać, że wszystkie czarnobiałe fotografie wykonane są tradycyjną, analogową metodą. - Artysta ten sporo eksperymentował. – mówi Kasiborski – Są tutaj kompozycje makro-fotograficzne, jak i zdjęcia portretowe i reportażowe, czyli bardzo szerokie spektrum jego zainteresowań – tłumaczy. Wystawa „Kielecka Szkoła Krajobrazu” Pawła Pierścińskiego dostępna będzie dla zwiedzających do 8 lutego.
źródło: 30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej