Zespoły Kądziołeczka oraz ZPiT „Bystrzyca” zaprezentowały swoje talenty podczas IV Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska, który odbył się na deskach Opery Wrocławskiej. Dwudniowe zmagania artystów miały na celu przede wszystkim promowanie i kultywowanie tradycji, pobudzenie aktywności wśród społeczności lokalnej, integrację środowisk ludowej twórczości artystycznej oraz dążenie do poszerzenia kręgu wspólnych działań w oparciu o folklor i tradycje prowadzące do upowszechniania dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska. Poprzez taniec i śpiew zespoły prezentowały swój dorobek kulturowo-folklorystyczny różnych regionów naszego kraju. Wśród wielu wspaniałych wokalistów i tancerzy znalazły się także dwa zespoły Gminy Świdnica „ZeZespół Śpiewaczy - Kądziołeczka” oraz „Zespół Pieśni i Tańca Bystrzyca”, które spotkały się z dużym uznaniem licznie zgromadzonej publiczności. Na różnorodny repertuar festiwalu składały się: Krakowiak, Kujawiak, tańce rzeszowskie, tradycyjne pieśni weselne z regionu lubelskiego, wielkopolskiego, radomskiego oraz z Mazowsza; wiązanka łemkowskich tańców ludowych: potriaska, polka, kywanyj, koleczko, koszykoszyczok, konyk, czardasz; wiązanka melodii i pieśni łemkowskich, a także wiązanka łemkowskich czardaszy „Werbung”. Dopełnieniem przesłuchań w pięknej wrocławskiej operze, były prezentacje dolnośląskich gospodarstw agroturystycznych, które w równym stopniu dbają o zachowanie tradycji dolnośląskiej wsi, jak i chętnieprzyjmują turystów z całego świata.
źródło: 30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej