Parędziesiąt kukiełek wykorzystywanych w spektaklach teatralnych w całej Polsce zjechało do Wałbrzycha. W muzeum prezentowana jest wystawa lalek „Za kulisami”, na której można podziwiać ręcznie wykonane postaci z bajek, książek, filmów i przedstawień.
Wśród teatralnych kukiełek znalazły się takie sławy jak Janosik, Pan Twardowski, Muminki, a nawet Adam i Ewa. Lalki wykonane są ręcznie z drewna i posiadają specjalne szyte na miarę stroje. Eksponaty pochodzą z teatrów z całej Polski. - Mamy tutaj lalki z Warszawy, Katowic, Bytomia, a nawet Łomży. – wylicza Barbara Malinowska z wałbrzyskiego muzeum – Kukiełki pochodzą nie tylko z bajek dla dzieci. Są tutaj na przykład postaci z „Alchemika” Paula Coelho. Wystawiony jest również Kopciuszek w paru wersjach, gdyż eksponaty pochodzą z różnych teatrów. Mamy tutaj naprawdę ciekawy zbiór – opowiada Barbara Malinowska. W ramach wystawy wałbrzyskie muzeum organizuje również dodatkowe warsztaty dla szkół. Dzieci mają okazję zaznajomić się z kulisami pracy aktorów teatralnych, oraz trudnym fachem animowania kukiełek. - Nawiązaliśmy współpracę z wałbrzyskim Teatrem Lalki i Aktora, po wcześniejszym umówieniu się z nami, grupy zorganizowane biorą udział w naprawdę ciekawych wykładach i pokazach. – dodaje Barbara Malinowska. Aktorzy podczas godzinnych warsztatów starają się wyjaśnić jakie cechy powinna posiadać osoba wykonująca ten zawód. Uczą również poprawnej dykcji, oraz tłumaczą w jaki sposób zapamiętać scenariusz spektaklu.
źródło: 30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej