Około 180 wydanych numerów, dziesiątki autorów tekstów, setki zdjęć i grafik, tysiące opisanych imprez – Wałbrzyski Informator Kulturalny obchodzi swoje 15 urodziny. Dostojny jubilat miał i dalej ma niewątpliwy wpływ na promocję lokalnych twórców inicjatyw artystycznych. Miesięcznik znany jest nie tylko w kręgach kulturalnych, ale również przez rzeszę mieszkańców miasta i okolic. A wszystko zaczęło się 1 czerwca 1996 roku.
- I to jest tylko i wyłącznie zasługa, nieżyjącego już Tadeusza Czochera. Zdobył na niego pieniądze, przekonał dziennikarzy i zaczął wydawać nasz biuletyn. – wspomina Elżbieta Kokowska, redaktor naczelny Wałbrzyskiego Informatora Kulturalnego. - Ojcu udało się skupić wokół siebie grupę zapalonych osób, które często nieodpłatnie pracowały na rzecz rozwoju tego wydawnictwa – opowiada Arkadiusz Czocher, syn założyciela WIK-u –Dzisiaj, po 15 latach, wiem że część z nich dalej tam pracuje. To bardzo ważne, gdyż jest to wydawnictwo niszowe, ale bardzo potrzebne – dodaje. Wałbrzyski Informator Kulturalny utrzymuje się głównie z dotacji urzędu miejskiego. Bezpłatny miesięcznik dostępny jest w instytucjach kulturalnych na terenie miasta oraz powiatu. - Jest to praca dla wszystkich mieszkańców i dla samego Wałbrzycha. Informujemy ludzi o tym, co się dzieje, a jesteśmy czytani nie tylko w naszej okolicy. WIK jest rozsyłany również po całej Polsce, a nawet za granicę. – tłumaczy Elżbieta Kokowska. Pomimo ogólnego przeświadczenia, że w Wałbrzychu dzieje się mało, informator wydawany jest co miesiąc od 15 lat. Również sami dziennikarze i felietoniści nie narzekają na brak tematów.- Moglibyśmy pisać jeszcze więcej, ale w magazynie jest określona ilość miejsca. Twierdzenie, że w Wałbrzychu nic się nie dzieje, jest po prostu kłamliwe. To nie prawda. – podkreśla Barbara Szeligowska, dziennikarka współpracująca z informatorem od początku jego powstania. Biuletyn opisuje nie tylko wydarzenia artystyczne, które odbyły się w mieście oraz zapowiada kolejne. W dużej mierze skupia się również na sylwetkach wałbrzyskich twórców, oraz osobach związanych z szeroko pojętą kulturą i sztuką.- Piszę głównie o ludziach i jestem z tego niezmiernie zadowolony. – mówi Paweł Sokołowski, wałbrzyski fotograf – Często jestem od Wałbrzyskiego Informatora Kulturalnego. - Ojcu udało się skupić wokół siebie grupę zapalonych osób, które często nieodpłatnie pracowały na rzecz rozwoju tego wydawnictwa – opowiada Arkadiusz Czocher, syn założyciela WIK-u –Dzisiaj, po 15 latach, wiem że część z nich dalej tam pracuje. To bardzo ważne, gdyż jest to wydawnictwo niszowe, ale bardzo potrzebne – dodaje. Wałbrzyski Informator Kulturalny utrzymuje się głównie z dotacji urzędu miejskiego. Bezpłatny miesięcznik dostępny jest w instytucjach kulturalnych na terenie miasta oraz powiatu. - Jest to praca dla wszystkich mieszkańców i dla samego Wałbrzycha. Informujemy ludzi o tym, co się dzieje, Źródło: 30minut 30 minut również przyłącza się do urodzinowych życzeń z wielkim wrażeniem tych osób i efektów ich pracy. Pomimo tego, co się mówi o tym mieście, to przez trzy lata nie zabrakło mi pomysłu na materiał. To już chyba nawet cztery lata albo więcej… jak ten czas szybko płynie. – dodaje z uśmiechem.
Źródło: 30minut
Zapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
czytaj więcejUniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) w Głuszycy to miejsce, które od 2014 roku oferuje seniorom możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, kulturalnym i edukacyjnym. To instytucja, która powstała z potrzeby stworzenia przestrzeni dla osób starszych, pragnących rozwijać swoje pasje, poszerzać wiedzę i integrować się z lokalną społecznością. Na przestrzeni dekady UTW zorganizowało setki wykładów, warsztatów, wycieczek i wydarzeń, które stały się stałym elementem życia mieszkańców Głuszycy.
czytaj więcej1712 osób zgłosiło się i opłaciło swój udział w biegach: 1400 wystartuje w półmaratonie i 312 w Dzikiej Piątce. Razem z dziećmi, których jest 250, w najbliższą sobotę, 9 listopada w corocznym święcie biegowym, czyli w 9. RST Półmaratonie Świdnickim udział weźmie prawie 2000 biegaczy.
czytaj więcejDołączcie już 7 listopada o godzinie 16:00 w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, gdzie wraz z zespołem Sowianie wypełnimy nasze serca i przestrzeń dźwiękami najpiękniejszych pieśni patriotycznych. To wyjątkowa okazja, by wspólnie wyrazić pamięć i szacunek dla naszej historii, a także spędzić czas w ciepłej, wspólnotowej atmosferze.
czytaj więcejOd 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcej