Od 10 do 15 października w PiMBP Bibliotece pod Atlantami odbywać będą się Dni Kultury Indii. Dla uczestników, którzy wezmą w nich udział organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji. Począwszy od zajęć dla dzieci, przez wspólne gotowanie potraw wegetariańskich, prezentacje multimedialne poświęcone Gandhiemu czy największemu poecie Indii Rabindranathowi Tagore, warsztaty mało znanych w Polsce indyjskich sztuk walki, a także warsztaty tańca hollywoodzkiego, koncert tradycyjnej muzyki indyjskiej, warsztaty jogi. - Programrealizujemy w dwóch, a nawet w trzech blokach: rano, tj. od godziny 10, na parterze biblioteki, gościć będziemy najmłodszych w Oddziale dla Najmłodszych i w Akademii Młodych, od 11-tej spotykamy się na II piętrze, z gimnazjalistami, a od południa z licealistami naszego miasta. Drugi blok adresujemy do tych z Państwa, którzy zechcą po swojej pracy wrócić lub przyjechać do centrum na godzinę 17-tą. Dla Państwa właśnie przygotowaliśmy wspólne gotowanie z Ewą Kmiecik, autorytetem w sprawach kuchni indyjskiej, warsztaty tańca hollywoodzkiego, pokazy sztuki walki, koncert w Teatrze Lalki i Aktora, dwie projekcje filmowe wtorek i środę oraz cały blok zajęć sobotnich prowadzonych przez Lucynę Pruską. Trzecia odsłona Dni Kultury Indii to kino bollywoodzkie, które rozgości się, mam nadzieję, że razem z Państwem w Pubie „12” w Rynku 22, zawsze o 20-tej od poniedziałku 10-tego do niedzieli 16-tego października. Rozpoczęcie Dni Kultury Indii, jak najbardziej atrakcyjne, zaplanowaliśmy w poniedziałek 10 października na godzinę 16-tą.
Otworzymy wtedy wystawę pt. Nieznane oblicza hinduizmu, pokażemy tradycyjną sztukę malowania na dłoniach – mehandi, nauczymy chętnych pisania własnego imienia w dewanagari i będziecie Państwo mogli zabrać ze sobą tą niezwykłą pamiątkę, a także zaprosimy do okolicznościowej degustacji smakołyków kuchni indyjskiej – mówią organizatorzy. - Dlaczego Indie? - pytamy. Ten subkontynent, kilkakrotnie większy od naszego kraju zawsze przyciągał ludzi zachodu smakami orientu. I choć współcześnie, poprzez media czy wymianę handlową świat stał się bardziej dostępny to jednak często jest, że pracownik korporacji, po wypiciu zielonej herbaty jedzie odmienić swoje życie tam, do Indii właśnie. Jest jeszcze inny powód. To Wałbrzych, Dolny Śląsk stał się miejscem życia dla kilku rodzin pochodzących z dalekiego subkontynentu – słyszymy w odpowiedzi.
źródło: 30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej