W najbliższą niedzielę o godz. 17. w Filharmonii Sudeckiej odbędzie się niecodzienny koncert młodego poznańskiego pianisty, Przemysława Witka. Pochodzący z Wałbrzycha laureat I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” promować będzie swoją debiutancką płytę „Décadence”.„Décadence”, to fonograficzny debiut Przemysława Witka. Płyta, na której znalazły się utwory Rachmaninowa i Szymanowskiego, została wydana przez Program II Polskiego Radia oraz firmę Ponte Art Production i ukazała się na polskim rynku w marcu 2011 roku. Została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność i otrzymała pozytywne recenzje. Pierwsza część koncertu została poświęcona Franciszkowi Lisztowi, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku oraz Ludwigowi van Beethovenowi - kompozytorowi, który był niedoścignionym mistrzem węgierskiego wirtuoza. Publiczność usłyszy słynną Sonatę „Księżycową” Beethovena oraz Fantazję quasi sonatę „Po lekturze Dantego” Liszta. Program drugiej części nawiązuje do repertuaru zamieszczonego na płycie. Artysta zaprezentuje wybrane Etiudy-Obrazy z op. 39 Sergiusza Rachmaninowa, a także trzy Preludia z op. 1 Karola Szymanowskiego. Ciekawym zakończeniem recitalu są trzy Tańce argentyńskie op. 2 Alberto Ginastery.
Kołyszący rytm Danza de la moza donosa czy witalny Danza del gaucho matrero pozwolą słuchaczom wydobyć się z dekadenckiej atmosfery przełomu wieków i nastroją pozytywną energią witalizmu. Przemysław Witek jest młodym, koncertującym pianistą pochodzącym z Wałbrzycha, obecnie asystentem w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem w 2009 roku. Studiował w Universität der Künste w Berlinie oraz w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii. Od roku 2009 kariera pianisty rozwija się dynamicznie. W tym czasie wystąpił on m. in. podczas festiwalu „Krakowska Wiosna Muzyki” z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, w koncercie finałowym Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus w Universität der Künste w Berlinie. Debiutował w Warszawie, Brukseli i Rzymie. Razem ze skrzypkiem, Bartoszem Worochem występuje regularnie w Polsce i Szwajcarii. Przemysław Witek jest laureatem wielu konkursów, zdobył m. in. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Poznaniu, Gaillard, Val Tidone i w Rzymie. Jest laureatem Nagrody Specjalnej za Najlepsze Wykonanie Utworu Karola Szymanowskiego na Konkursie im. Rubinsteina w Bydgoszczy oraz Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Kameralistyki w Moskwie. W roku 2007 był półfinalistą Konkursu MariiCanals w Barcelonie.
źródło: 30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej