Kuchnia, taniec, sztuka, filozofia, historia i wiele innych aspektów związanych z kulturą Indii, mogli zobaczyć wałbrzyszanie podczas tygodnia związanego z tym odległym subkontynentem. Odmienna mentalność, sposób ubioru, oraz religia dla wielu wydają się dziwne i niezrozumiałe. Ideą „Dni Indyjskich” było właśnie otworzenie „bramy” ukazującej inny sposób pojmowanie rzeczywistości oraz różnic pomiędzy kulturami wschodu i zachodu.
- Według historyków tradycja hinduska jest najstarszą na świecie. Mnie zafascynowała już ponad 20 lat temu i zaintrygowała w niezwykle głębokim podejściu do wielu aspektów życia.
Kiedy się pojedzie do Indii, to rzuca się w oczy niezwykła różnorodności i wielopłaszczyznowości tego społeczeństwa – mówi Ewa Kmiecik Rati Manjari Dasi, autorka wegetariańskich książek kulinarnych i wyznawczyni Kryszny. Niewiele osób wie, że od ponad
20 lat w Wałbrzychu funkcjonuje wspólnota realizująca hinduistyczną tradycję religijną - „Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny”. W mieście działa również bar
wegetariański i miejsce spotkań pod nazwą „Govinda”. Wielokulturowy Wałbrzych jest również miejscem zamieszkania dla osób pochodzących z Indii. Obchody zbiegły się z datą
urodzin przywódcy duchowego tego orientalnego kraju Mahandasa Gandhiego. Z tej okazji odbył się wykład Alberta Rubachy „Ty jesteś rewolucją”. Uświetniono również pamięć pierwszego hinduskiego zdobywcy nagrody nobla w dziedzinie literatury. -To 150 rocznica urodzin i 70 rocznica śmierci Rabindranatha Tagore, który był poetą, malarzem muzykiem i osobą bardzo znaczącąnie tylko dla Indii, ale dla całej kultury XX wieku. – tłumaczy Piotr Jonek, organizator „Dni Kultury Indii”. Podczas tygodnia kultury indyjskiej ukazywana była bogata historia i mitologia tego kraju. Odbywały się pokazy specyficznego kina Bollywoodskiego. Przedstawiono zupełnie odmienne podejście do hinduskiej muzyki, które opisywał Jacek Tabisz.
Odbyły się również warsztaty kuchni wegetariańskiej prezentowane
przez Ewę Kmiecik oraz pokazy indyjskiej sztuki walki prowadzone przez Studio Kalari. Z kolei o różnicach pomiędzy kulturą wschodu i zachodu mówiła Lucyna Pruska, która przeprowadziła również warsztaty Jogi. Równolegle, przez cały tydzień goście Biblioteki Pod Atlantami mogli zwiedzać wystawę prezentującą przedmioty związane z życiem codziennym, kulturą i religią hindusów.
źródło: 30minut
Dołączcie już 7 listopada o godzinie 16:00 w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, gdzie wraz z zespołem Sowianie wypełnimy nasze serca i przestrzeń dźwiękami najpiękniejszych pieśni patriotycznych. To wyjątkowa okazja, by wspólnie wyrazić pamięć i szacunek dla naszej historii, a także spędzić czas w ciepłej, wspólnotowej atmosferze.
czytaj więcejOd 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcejSą jeszcze miejsca na wykład filozoficzny doktora Janusza Adama Kujata. Zapisy przyjmuje Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. Temat jaki poruszy mieszkaniec naszego miasta to: „Chrześcijaństwo a sztuka. Dlaczego sztuka cywilizacji europejskiej zdominowała światową sztukę?”
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcejPoznali rodzaje szydełek, podstawowe sploty, aż w końcu – sprawdzili swoje umiejętności w praktyce. W sekcji Wełniane Czary-Mary Miejskiego Domu Kultury powstały pierwsze prace.
czytaj więcej