Imponująco wyglądały wieńce dożynkowe, przygotowane przez gospodarzy z gminy Czarny Bór. Ale i zabawa, zorganizowana z tej okazji dla mieszkańców, mogła zadowolić najbardziej wymagających. Nic dziwnego, że na dożynkach w Czarnym Borze, pojawiły się tłumy.
Nikt się nie nudził, emocji było co niemiara, a także okazji do rywalizacji. Już po demonstracji wieńców, okazało się, że najpiękniejsze zwieńczenie plonów przygotowali mieszkańcy Grzęd. Inne miejscowości święciły za to triumfy podczas turnieju wsi. Uczestnicy strzelali do bramki, biegali w workach, rzucali oponą i biegli na czas ze szklanicą pełną piwa. Po rozegraniu wszystkich konkurencji było wiadomo, że najsprawniejszych zawodników przygotował do zawodów Jaczków. Na drugim miejscu uplasowali się gospodarze, trzecie przypadło drużynie z Witkowa. I to jeszcze nie był koniec wyścigów, bo w czasie, gdy trwał turniej wsi, komisja obradowała nad kolejnością miejsc, jakie zajęli uczestnicy Małego Festiwalu Śpiewki Góralskiej. W Czarnym Borze tradycje ludowego śpiewania są mocno zakorzenione, a to za sprawą zespołu góralskiego „Janicki”, prowadzonego przez Jarosława Janika. To on zorganizował festiwal góralskich przyśpiewek, a na scenie pojawili się najmłodsi mieszkańcy gminy. Jury uznało, że najlepiej w nim wypadli Vivianne Kosek oraz Kamil Król. Przyznano też cztery drugie i cztery trzecie nagrody. Mali śpiewacy mogli się czuć usatysfakcjonowani, bo wszyscy dostali nagrody. Kiedy na estradę wyszły „Grzędowianki”, wiele par ruszyło w tany – trudno było usiedzieć przy żwawych piosenkach w wykonaniu zespołu. Dożynki były drugą odsłoną Dni Ziemi Czarnoborskiej. Dzień wcześniej świętowano Festiwal Pieroga, gdzie również rozdano nagrody i medale. Potrawy oceniano w trzech kategoriach: restauracje, instytucje i osoby prywatne. Po degustacji komisja uznała za najsmaczniejsze pierogi z kapustą i grzybami z restauracji „Maria” z Wałbrzycha, pierogi cysterskie Stowarzyszenia Optymistów Krzeszowskich z Krzeszowa oraz pierogi wykonane przez Malwinę Pogwizd.
źródło: 30minut
Dołączcie już 7 listopada o godzinie 16:00 w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, gdzie wraz z zespołem Sowianie wypełnimy nasze serca i przestrzeń dźwiękami najpiękniejszych pieśni patriotycznych. To wyjątkowa okazja, by wspólnie wyrazić pamięć i szacunek dla naszej historii, a także spędzić czas w ciepłej, wspólnotowej atmosferze.
czytaj więcejOd 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcejSą jeszcze miejsca na wykład filozoficzny doktora Janusza Adama Kujata. Zapisy przyjmuje Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. Temat jaki poruszy mieszkaniec naszego miasta to: „Chrześcijaństwo a sztuka. Dlaczego sztuka cywilizacji europejskiej zdominowała światową sztukę?”
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcejPoznali rodzaje szydełek, podstawowe sploty, aż w końcu – sprawdzili swoje umiejętności w praktyce. W sekcji Wełniane Czary-Mary Miejskiego Domu Kultury powstały pierwsze prace.
czytaj więcej