W dniach od 2 czerwca do 1 lipca, w Galerii Ksiązki Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu, można podziwiać ilustracje Zdzisława Witwickiego do książek dla dzieci.
Ekspozycja adresowana jest przede wszystkim do najmłodszych czytelników. Dla rodziców może to być podróż w czasy dzieciństwa.
Kilka informacji o Zdzisławie Witwickim:
Zdzisław Witwicki – ur. w 1921 malarz i grafik, absolwent warszawskiej ASP, wieloletni redaktor graficzny wydawnictwa „Nasza Księgarnia”, artysta książki znany przede wszystkim jako ilustrator publikacji dla dzieci – twórca wizerunków krasnala Hałabały i wróbelka Elemelka. Zilustrował ponad siedemdziesiąt druków; obok książek dla najmłodszych – autorstwa m.in. Adama Bahdaja, Guglielma Zucconiego, Hanny Łochockiej, Joanny Papuzińskiej, Heleny Bechlerowej – ozdabiał dzieła klasyków literatury polskiej: Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Leśmiana. Tworzył ilustracje do czasopism dziecięcych i młodzieżowych, projektował obwoluty płyt, kalendarze, pocztówki oraz plansze ekspozycyjne. Jego prace pokazywano na ponad dwustu pięćdziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Bolonii, Pradze, Bratysławie oraz Londynie. Laureat licznych nagród i wyróżnień za grafikę
książkową: PTWK (1961, 1966), złoty medal w San Paulo (1965), wyróżnienie we frankfurckim konkursie „Najpiękniejsze Książki Świata” (1965), medal Polskiej Sekcji IBBY (2001), medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010).
źródło: atlanty.walbrzych.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej