Zapraszamy na wystawę poświęconą poecie z okazji Roku Czesława Miłosza do Galerii Książki (centrala), na której zostaną pokazane m.in. utwory wydane na emigracji przez Instytut Literacki w Paryżu i paryską „Kulturę”, polsko- i angielskojęzyczne książki opublikowane po uhonorowaniu Miłosza Nagrodą Nobla w 1980 r. oraz reakcje ówczesnej prasy polskiej na to wydarzenie.
Galeria Książki Biblioteki pod Atlantami zachęca do odwiedzenia wystawy pt.
„O Miłoszu…” urządzonej z okazji Roku Czesława Miłosza. Ekspozycja pokazuje przede wszystkim pierwsze wydania najważniejszych, opublikowanych od początku lat 50. do końca 70. ubiegłego stulecia, dzieł Pisarza, których ranga literacka zadecydowała o przyznaniu mu Nagrody Nobla w 1980. Większość z nich ukazała się nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu, z którym Miłosz związał się po wyemigrowaniu z Polski. Przedstawiamy nie tylko dorobek poetycki Noblisty, ale również dwie napisane przezeń powieści, liczne szkice literackie i eseje. Nie zabrakło również tłumaczeń – zarówno tych autorstwa Miłosza, jak i przekładów jego polskich tekstów na język angielski. Całość uatrakcyjniają fotografie, z których większość pochodzi z pamiętnej wizyty, którą Miłosz złożył w kraju w 1981.
Eksponatów użyczyli: Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Archiwum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu oraz – ze swojej prywatnej kolekcji – Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz.
Wystawa trwa do 27 maja; można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz.
10.00 – 16.00.
źródło: atlanty.walbrzych.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej