Przygotowaliśmy wystawę dokumentującą twórczość i pracę tej szczególnej postaci w historii powojennego Wałbrzycha. Urodzony 18 października 1936 roku w Garwolinie, od 1946 roku zamieszkał w Wałbrzychu. Po studiach w Toruniu włączył się w działalność odmłodzonego grona artystów wałbrzyskich, którzy po okresie pionierskim oraz późniejszym, grupy „Wałbrzych” próbowali tchnąć nowe życie w niewielkie jeszcze tradycje plastyczne. Podjął pracę nauczyciela w I Liceum Ogólnokształcącym w Wałbrzychu, następnie także w II LO. Z tych czasów pamiętany jest jak, przy tablicy, zajmująco, świetną polszczyzną opowiada i jednocześnie rysuje lewą ręką, z humorem komentując swoje prace. Następnie kierował wałbrzyskim Biurem Wystaw Artystycznych, a od 1972 roku pełnił funkcję plastyka miejskiego. W pamięci wałbrzyszan zapisał się pewnie najmocniej jako rysownik, który cotygodniowym komentarzem satyrycznym towarzyszył czytelnikom Trybuny Wałbrzyskiej. Lata transformacji ustrojowej wypełnił pracą w tzw. sektorze prywatnym, realizując projekty grafiki użytkowej, a także w prywatnej działalności gospodarczej już poza twórczością artystyczną. Zaskoczeniem była jego nagła śmierć 22 listopada 2010 roku.
Na wystawie pokazujemy przede wszystkim grafikę, także exlibrisy, z których słynął i które upodobał Andrzej Szeles, rysunek satyryczny, projekty użytkowe, medale, plakaty, patery ceramiczne, twórczość malarską, osobiste pamiątki. Wystawa jest niewątpliwie cofnięciem się w czasie do tłustych lat plastyki wałbrzyskiej, kiedy można było mówić o bogatym i różnorodnym dorobku twórców. Dzisiejsza perspektywa gospodarki rynkowej i nowych warunków ustrojowych nakazuje nam weryfikować minione osiągnięcia, dyskutować o realiach historycznych, włączać lub wyłączać ze zbiorowej świadomości rolę twórców dla kształtowania poziomu kulturalnego społeczeństwa. Nasza wystawa jest głosem, w tej trwającej na marginesie życia politycznego dyskusji o teraźniejszości i przyszłości życia kulturalnego w Wałbrzychu.
Uroczystego otwarcia dokonamy, w obecności przyjaciół i współpracowników Andrzeja Szelesa 2 marca o godzinie 17-tej. Spróbujemy wspomnieć twórcę, przyjaciela, kolegę.
źródło: atlanty.walbrzych.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej