Zapraszamy do atrium PiM BP "Biblioteka pod Atlantami" na wystawę prac pacjentów oddziału dziennego i stacjonarnego psychiatrycznego Wałbrzyskiego Specjalistycznego Szpitala im. dra. A. Sokołowskiego. Prace plastyczne i rękodzielnicze powstały w przeciągu 1,5 roku istnienia szpitala w ramach arteterapii - zajęć terapeutycznych.
Okazją do prezentacji prac jest Światowy Dzień Walki z Depresją, który obchodziny 23 lutego. Obecnie na świecie cierpi na tę chorobę 120 milionów ludzi, w naszym kraju ok.10 procent Polaków.
Oddział dzienny i stacjonarny psychiatryczny powstał przy Wałbrzyskim Specjalistycznym Szpitalu im dra A. Sokołowskiego. Swoją działalność rozpoczęły w 2009 roku. Oddział Dzienny daje możliwość korzystania z terapii i rehabilitacji psychiatrycznej pacjentom, których stan zdrowia jest na tyle dobry, że nie wymagają hospitalizacji całodobowej. Zajęcia w oddziale trwają od godziny 8 do 14, po czym pacjenci wracają do swojego środowiska, domu, rodziny. Oddział Stacjonarny natomiast świadczy usługi w zakresie kompleksowej diagnostyki i terapii zaburzeń oraz chorób psychicznych. jest przeznaczony dla 70 pacjentów, którzy mają zapewnioną całodobową opiekę medyczną.
W czasie, który pacjenci spędzają w oddziale dziennym psychiatrycznym oferujemy im:
* psychoterapię indywidualną i grupową,
* porady lekarza psychiatry,
* terapię zajęciową,
* zebrania społeczności terapeutycznej,
* gimnastykę,
* zajęcia kulinarne,
* wycieczki terenowe.
Zadaniem oddziału jest osiągnięcie poprawy funkcjonowania pacjentów i ich samopoczucia na każdym etapie choroby poprzez diagnozowanie, leczenie i rehabilitację. Oddział w ramach swej działalności prowadzi również edukację i promocję zdrowia psychicznego.
Oddział Dzienny i Stacjonarny Psychiatryczny oferuje różne formy terapii zajęciowej takie jak:
* arteterapia - zajęcia plastyczne, rękodzieło itp.,
* ludoterapia - gry towarzyskie,
* biblioterapia - zajęcia grupowe z książką,
* relaksacja połączona z muzykoterapią,
* trening poznawczy - ćwiczenia pamięciowe i na spostrzegawczość, usprawniające percepcję,
* zajęcia kulinarne,
* terapia relaksacyjna - spacery i wycieczki, zajęcia w terenie,
* zajęcia gimnastyczne - zajęcia te są dostosowane do wieku i sprawności ruchowej pacjenta.
Zajęcia te mają na celu wspomaganie i uzupełnianie pracy psychologów.
Wystawa w atrium, na parterze budynku głównego bibliteki potrwa do 12 marca.
źródło: um.walbrzych.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej