Małgorzata Braniecka oraz Magdalena i Andrzej Kucharscy to laureaci tegorocznych nagród prezydenta Świdnicy. Wyróżnienia przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Komisja rozpatrywała w sumie 6 kandydatur indywidualnych i zbiorowych. Nagrodę indywidualną postanowiła przyznać Małgorzacie Branieckiej, nominowanej przez Komisję Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy. W tym roku po raz drugi przyznano nagrodę zbiorową, właśnie dla państwa Kucharskich, którzy nominowani byli również przez Komisję Kultury.
Małgorzatę Braniecką uhonorowano za całokształt pracy na rzecz kultury miasta, która trwa od 1976 r. Pani Braniecka pełniła m. in. funkcję dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz Ośrodka Kultury w Walimiu. Organizowała liczne wystawy, festiwale, konkursy i inne przedsięwzięcia kulturalne.
– Jestem wzruszona i bardzo szczęśliwa. Jestem zaszczycona, że odbieram to wyróżnienie w tak szczególnym dniu i na scenie Świdnickiego Ośrodka Kultury, z którym do dziś jestem związana. Czuję się tu jak w domu – mówiła laureatka nagrody, odbierając ją z rąk prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka i Michała Ossowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy, podczas uroczystość zorganizowanej w dniu Święta Niepodległości.
Nagrodę zbiorową wręczono Magdalenie i Andrzejowi Kucharskim. Artystom, plastykom, którzy tworzą swoje dzieła w szkle. Ich autorstwa są m. in. statuetki wręczane honorowym obywatelom Świdnicy, a także nagrodzonym… w dziedzinie twórczości artystycznej.
Szkło unikatowe z pracowni państwa Kucharskich gościło na wystawach i prezentacjach nie tylko w Polsce, ale też m. in. Japonii, Hiszpanii, Finlandii czy Belgii.
– Jak dostaliśmy pismo z czerwoną pieczątka, to myśleliśmy, że nie zapłaciliśmy podatku. Dostaliśmy nagrodę kultury powiedziała Magda. Spytałem kiedy jest wręczenie, bo ja wykonuję statuetkę… Dopiero później dotarło do mnie, że zostaliśmy wyróżnieni – żartował Andrzej Kucharski i dodał. – To był szok, bo jesteśmy tu dopiero 11 lat. Ale okazało się, że znaleźliśmy się w dobrym miejscu, wśród dobrych ludzi.
źródło: um.swidnica.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej