W czwartek, 11 listopada punktualnie o godz. 15.00 startuje gra miejska. Skierowana jest do wszystkich świdniczan i ma na celu popularyzację wiedzy historycznej o mieście.
– Każde miasto posiada własną legendę. Ale tylko niektóre miasta miały to szczęście, że trafiły na wielkich twórców, którzy umieli przestrzeń miejską odkryć dla literatury, oczarować ją słowami i przenieść w obszary mitu. Do tych szczęśliwych miast należą m.in. Drohobycz Brunona Schulza, Praga Franza Kafki, Paryż Victora Hugo czy Petersburg Fiodora Dostojewskiego. Wśród wielu niezwykłych miast, które czekają na odkrycie przez literaturę, znajduje się Świdnica. I choć próbę jej uwiecznienia podjął niegdyś W. Grabski w „Rapsodii świdnickiej”, Świdnica czeka nadal na swego twórcę – tłumaczy Wojciech Koryciński i dodaje. – Mój projekt składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest gra miejska, w której uczestnicy będą musieli poradzić sobie z zagadkami z zakresu historii, historii sztuki czy nawet matematyki. Zagadki dotyczyć będą miejsc ważnych historycznie i turystycznie. Trasa będzie przebiegać ulicami znajdującymi się niegdyś w obrębie murów miejskich.
Zgłoszenie od maksymalnie 30 drużyn składających się z 3-4 graczy przyjmowane będą do wtorku, 9 listopada pod adresem tomaszsert@wp.pl z dopiskiem w temacie „Świdnica Magiczna” lub telefonicznie: 609 259 624. Pełny regulamin gry miejskiej w załączniku.
Kolejnymi elementami projektu „Świdnica Magiczna” będą: wykład o poetyce powieści kryminalnej i spotkanie promocyjne pierwszego świdnickiego kryminału „Tajemnice ulicy Pańskiej” autorstwa Wojciecha Korycińskiego.
źródło: um.swidnica.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej