Pan Prowizorka 5, Pani Malinowska i The Forgotten Tales of Serenia to nagrodzone filmy w piątej edycji Wałbrzyskiego Filmów Niekonwencjonalnych. Uroczystość wręczenia nagród poprzedziły projekcie produkcji OFFowych. Na dużym ekranie wyświetlono także Młode wino (reż. Tomáš Bařina).
Nikt nic nie wie, czyli czeski film. Taka idea przyświecała w tym roku. Stąd też niezależni twórcy mieli nie lada wyzwanie. Musieli stworzyć właśnie czeski film i… chyba się udało. Trzecie miejsce zajął czeski film, którego czeskość polegała na tym, że był po… angielsku. Produkcja The Forgotten Tales of Serenia powstała w Wałbrzychu. Nagrodę odebrał Daniel Sierakowski. Drugie miejsce wywalczyła Pani Malinowska. Jurorów urzekło artystyczne ujęcie wjeżdżania windą. Film powstał w Łodzi. Nagroda trafiła do Mariusza Szulca. Główną nagrodę z rąk prezydenta Wałbrzycha Piotra Kruczkowskiego otrzymał Mateusz Rycąbel z Proboszczowa. Pan Prowizorka 5 to kompletnie zakręcony film: - Prowizorka jest wezwany do naprawy komputara, rozpoczyna grę i… przenosi się w świat iluzji, obłedu, absurdu. Słowem czeski film – mówi Jarosław Buzarewicz, dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.
Zwycięzcy opuścili plenerową salę kinową z pełnymi workami nagród: tysiącem zł, kamerami, odtwarzaczem dvd, aparatem fotograficznym, kartą pamięci, pendrivami. Nie mogło zabraknąć także czeskiego akcentu: studenckiej czekolady, masła pomazankowego i lentilek.
Przewodniczący jury Kazimierz Korolczuk vel Superfotograf dodaje, że z roku na rok wzrasta poziom prac nadsyłanych przez filmowców. Podkreśla, że WaPFiN wyróżnia się na tle innych konkursów – każdego roku organizatorzy narzucają tematykę filmów. - Dzięki temu mamy gwarancję niepowtarzalności produkcji i wiemy, że filmy powstają specjalnie na nasz konkurs- mówi Łukasz Koch, członek jury.
Długa dyskusja członków jury roztoczyła się nad wałbrzyską produkcją Którędy na Trutnov. Andrzej Pawlukiewicz, korespondent TVN: udany scenariusz, dobre prowadzenie kamery, twórcy bardzo napracowali się. Jarosław Buzarewicz: Szkoda tylko, że treść opowiedziano przy pomocy wulgaryzmów, których ilość i zestawienie znacznie osłabiły wartość artystyczną filmu.
Kolejny festiwal i letnie kino plenerowe już w przyszłym roku. Organizatorem WaPFiNu jest Wałbrzyski Ośrodek Kultury. Projekt współfinansuje Gmina Wałbrzych.
źródło: wok.walbrzych.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej