sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Ostatnie przygotowania przed Festiwalem w Strzegomiu
2010-08-11 09:55

Na terenie Strzegomskiego Centrum Kultury trwają ostanie prace przed rozpoczęciem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Tymczasem do Strzegomia zawitali już pierwsi goście, którzy wezmą udział w XIX Międzynarodowym Festiwalu Folkloru. Pierwszy zespół przyjechał do Strzegomia już w poniedziałek.

- Powitaliśmy 19-osobowy zespół Bae Sunghan Dance Company z Korei - informuje Violetta Urban, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury.



- Ten zespół z Seulu przyjechał do Europy na swoistego rodzaju tournee, weźmie udział w kilku festiwalach, a ze Strzegomia nasi goście udadzą się z wizytą do naszych południowych sąsiadów i pojadą prosto do Pragi. We wtorkowe popołudnie na ulicach Strzegomia można było spotkać członków węgierskiego zespołu Bogyiszlo, którzy przyjechali około godziny 17.00. Trzydziestoosobowa grupa już niebawem zaprezentuje bogaty repertuar, w którym nie zabraknie tańców ludowych i typowej węgierskiej muzyki. W tym samym dniu Strzegom powitał kolejnych gości. Tym razem regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Boczki Chełmońskie" z okolic Łowicza i Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Sierakowice". Każdy kolejny Międzynarodowy Festiwal Folkloru to efekt licznych przygotowań i ciężkiej pracy wielu ludzi. Obecnie członkowie zespołów, którzy przyjechali do Strzegomia odpoczywają po podróży, a w strzegomskim SCK trwają ostanie gorące przygotowania. - Szykujemy się do koncertów plenerowych i przygotowujemy halę sportową Ośrodka Sportu i Rekreacji, w której być może odbędą się koncerty w razie niesprzyjającej aury. Mamy jednak nadzieję, że pogoda nie przeszkodzi nam we wspaniałej zabawie jaka czeka strzegomian i wszystkich festiwalowych gości - dodaje dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych do Szczawna Zdroju. Dzięki współpracy z Teatrem Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju zaprezentuje się zespół Bae Sunghan Dance Company z Korei. Międzynarodowy Festiwal Folkloru dotarł również do Nowej Rudy, gdzie w tym roku zaprezentują się zespoły z Węgier, Meksyku, Włoch, Korei a także Słowenii, Brazylii i Ukrainy.

W każdym festiwalu biorą udział setki tancerzy i śpiewaków. W XIX edycji MFF weźmie udział około 500 reprezentantów z różnych państw. Zagraniczne grupy zapraszane są do Strzegomia dzięki wieloletnim przyjaźniom, dobrej współpracy, jak również za pośrednictwem CIOFF, czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, z którą współpracuje strzegomski festiwal. Działania CIOFF, w zakresie światowego mecenatu nad kulturą tradycyjną, mają m.in. na celu ochronę folkloru i sztuki ludowej.

- Co roku gościmy zespoły z innych regionów Polski. Tradycją festiwalową jest to, że nigdy nie przyjeżdża do nas ten sam zespół zagraniczny z danego państwa. W tym roku tak się zdarzyło, że członkowie zespołów są reprezentantami państw, które już gościły w poprzednich latach na naszej scenie folklorystycznej. Wyjątkiem miał być zespół z Jordanii, jednak na tydzień przed planowanym wyjazdem nasi goście z przyczyn niezależnych od siebie odwołali przyjazd do Strzegomia - mówi Violetta Urban. Uczestnicy festiwalu są związani nie tylko ze swoją kulturą, ale również z kuchnią i regionalnymi smakami, co skutkuje tym, że często podczas zagranicznych wyjazdów zabierają ze sobą swoje przyprawy. - Naszym gościom w Strzegomiu nie zabraknie bigosu, klusek, ruskich pierogów i tradycyjnego polskiego schabowego - zapewniają organizatorzy.

Dla zespołów uczestniczących w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru istotny jest sam udział w imprezie, kontakt z publicznością oraz pozytywny odbiór prezentowanego repertuaru. Najważniejsza jest sympatia publiczności i życzliwość widzów. Pamiętajmy jednak, że Międzynarodowy Festiwal Folkloru to nie tylko scena i zespoły, które na niej prezentują się. Naszych zagranicznych gości można spotkać na strzegomskim Rynku, w sklepach, na skwerach i podczas robienia zakupów. Festiwal i jego niepowtarzalna atmosfera to zatem również zwykła sympatia i życzliwość mieszkańców, której w tych dniach nie powinno zabraknąć.

 

źródło: strzegom.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: