Od 14 do 16 maja Świebodzice już po raz drugi staną się stolicą najlepszego polskiego rzemiosła i sztuki użytkowej. W tegorocznym Festiwalu Sztuki i Rzemiosła TARGIRA weźmie udział kilkudziesięciu wystawców z Polski i z zagranicy.
Wśród wystawców będzie można zobaczyć min. artystów tworzących w szkle, zegarmistrzów, jubilerów; do Świebodzic przyjadą także graficy, malarze, rzeźbiarze, ceramicy.
Na szczególną uwagę zasługują bez wątpienia szklane rzeźby artystów o światowej sławie – Borowskich (ojciec i syn), wyjątkowe dzieła Adama Gołembowskiego i Zbigniewa Brzezińskiego, jak również witraże wykonane metodą Tifaniego przez Katarzynę i Krzysztofa Pieczków.
Nie zabraknie również wspaniałych zegarów astronomicznych Franciszka Wieganda.
- Dla przypomnienia stoisko to dwa lata temu zostało wybrane jako najciekawsze spośród wszystkich wystawiających się na targach – mówi Janusz Kujat, dyrektor Festiwalu.
Wśród gości z zagranicy będziemy mogli zobaczyć twórców specjalizujących się w wyrobach ze skóry, wikliny i hafcie. Będziemy mogli podziwiać także wyroby z naturalnych kamieni szlachetnych i ozdobnych, a także popróbować ekologicznej żywności z okolic Borów Dolnośląskich.
Miłośników starych zegarów z pewnością zainteresuje wystawa „Powojenne zegary Świebodzic”, którą przygotowuje znany w mieście zegarmistrz, pan Adam Mroziuk.
- Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Festiwalu Sztuki i Rzemiosła w Świebodzicach. To wyjątkowa okazja by zobaczyć w jednym miejscu wspaniałe wytwory polskiego rzemiosła, które powoli zaczyna się odradzać i pozyskuje coraz więcej odbiorców – zachęca burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, który objął festiwal honorowym patronatem.
Impreza jest biletowana, ceny biletów: 7 zł normalny, 5 z ulgowy, 15 zł rodzinny.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej