10 letni dorobek Grupy Twórczej „BIKAWOK” będzie można zobaczyć w Galerii 48 Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Białym Kamieniu. Jubileuszowy wernisaż już 22 kwietnia o godz. 18.00.
Grupa Twórcza „BIKAWOK” powstała na przełomie 1999/2000 roku, jak prawie wszystko na świecie– w sposób dość nieoczekiwany, bo oczekiwane formy uczestnictwa w aktywnej kulturze dawały mało oczekiwaną satysfakcję. Impuls nadała Danuta Polakowska-Rawicka (malarka). Kierunki strategiczne wyznaczył rzeźbiarz Józef Mierzwa, a realizacją musiał się zająć Stanisław Białowąs, zaś opieką mentorską malarz i rzeźbiarz z Sokołowska Stanisław Olszamowski– jeden z nielicznych już dziś uczniów Xawerego Dunikowskiego.
10 lat to jakby niedużo, ale udało się dokonać kilku rzeczy, szczególnie w ruchu plenerowym (różnej rangi, od regionalnych wzwyż), m.in. „POLSKIE DA VOS I, II, III”, „WIOSNA”, „JESIEŃ”, „MAPSOK I, II” – w Sokołowsku, „FRIEDLANDIANUM” w Mieroszowie, „CATHARINA I, II, III” w Nowym Siodle, „WALDENBURGIENSIS I, II”, bazujący na bogactwie krajobrazowym ziemi wałbrzyskiej oraz „SPORTUS”, bez wątpienia niemający odpowiednika w Europie, bo obejmujący całokształt piękna, sportu. „Przy okazji” GT „BIKAWOK” zainicjowała utworzenie Galerii Słowa i obrazu im. o. Pio w Wałbrzychu – Nowe Miasto oraz najprawdopodobniej jedyny na świecie Galerii „REMIZA” w Sławie Śląskiej w jednostce pożarniczej przy zachowaniu pełnej sprawności bojowej. Konsekwencją istnienia GSiO im. o. Pio była też inicjatywa zorganizowania Wałbrzyskich Spotkań Muzycznych w Wałbrzychu – Nowe Miasto w kościele pw. MBNP, które to wraz ze wspomnianą Galerią tętnią swoim życiem. Ponadto wykonano i doprowadzono do uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej w domu K. Kieślowskiego w Sokołowsku oraz stałej ekspozycji rzeźby wielkowymiarowej w Parku Sokołowskim.
W organizowanych przez GT „BIKAWOK” plenerach oprócz osób posiadających wysokie kwalifikacje artystyczne bierze udział zawsze pewna liczba debiutantów, z których około 20 „bierzmowano” pędzlem na malarzy i jednego dłutem na rzeźbiarza, co wywołuje mobilizujące postawy twórcze. Prace malarskie GT „BIKAWOK” wystawiane już były w Niemczech w ramach współpracy partnerskiej z Wałbrzychem. Nieocenione wprost są nawiązywane kontakty z innymi środowiskami twórczymi, co daje większe możliwości w podnoszeniu własnego poziomu warsztatowego.
Obecni członkowie GT „BIKAWOK” to osoby w dużym stopniu samodzielności twórczej i organizacyjnej z różnych miejscowości, to „portem macierzystym” jest jednak Wałbrzyski Ośrodek Kultury.
Dołączcie już 7 listopada o godzinie 16:00 w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, gdzie wraz z zespołem Sowianie wypełnimy nasze serca i przestrzeń dźwiękami najpiękniejszych pieśni patriotycznych. To wyjątkowa okazja, by wspólnie wyrazić pamięć i szacunek dla naszej historii, a także spędzić czas w ciepłej, wspólnotowej atmosferze.
czytaj więcejOd 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcejSą jeszcze miejsca na wykład filozoficzny doktora Janusza Adama Kujata. Zapisy przyjmuje Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. Temat jaki poruszy mieszkaniec naszego miasta to: „Chrześcijaństwo a sztuka. Dlaczego sztuka cywilizacji europejskiej zdominowała światową sztukę?”
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcejPoznali rodzaje szydełek, podstawowe sploty, aż w końcu – sprawdzili swoje umiejętności w praktyce. W sekcji Wełniane Czary-Mary Miejskiego Domu Kultury powstały pierwsze prace.
czytaj więcej