10 letni dorobek Grupy Twórczej „BIKAWOK” będzie można zobaczyć w Galerii 48 Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Białym Kamieniu. Jubileuszowy wernisaż już 22 kwietnia o godz. 18.00.
Grupa Twórcza „BIKAWOK” powstała na przełomie 1999/2000 roku, jak prawie wszystko na świecie– w sposób dość nieoczekiwany, bo oczekiwane formy uczestnictwa w aktywnej kulturze dawały mało oczekiwaną satysfakcję. Impuls nadała Danuta Polakowska-Rawicka (malarka). Kierunki strategiczne wyznaczył rzeźbiarz Józef Mierzwa, a realizacją musiał się zająć Stanisław Białowąs, zaś opieką mentorską malarz i rzeźbiarz z Sokołowska Stanisław Olszamowski– jeden z nielicznych już dziś uczniów Xawerego Dunikowskiego.
10 lat to jakby niedużo, ale udało się dokonać kilku rzeczy, szczególnie w ruchu plenerowym (różnej rangi, od regionalnych wzwyż), m.in. „POLSKIE DA VOS I, II, III”, „WIOSNA”, „JESIEŃ”, „MAPSOK I, II” – w Sokołowsku, „FRIEDLANDIANUM” w Mieroszowie, „CATHARINA I, II, III” w Nowym Siodle, „WALDENBURGIENSIS I, II”, bazujący na bogactwie krajobrazowym ziemi wałbrzyskiej oraz „SPORTUS”, bez wątpienia niemający odpowiednika w Europie, bo obejmujący całokształt piękna, sportu. „Przy okazji” GT „BIKAWOK” zainicjowała utworzenie Galerii Słowa i obrazu im. o. Pio w Wałbrzychu – Nowe Miasto oraz najprawdopodobniej jedyny na świecie Galerii „REMIZA” w Sławie Śląskiej w jednostce pożarniczej przy zachowaniu pełnej sprawności bojowej. Konsekwencją istnienia GSiO im. o. Pio była też inicjatywa zorganizowania Wałbrzyskich Spotkań Muzycznych w Wałbrzychu – Nowe Miasto w kościele pw. MBNP, które to wraz ze wspomnianą Galerią tętnią swoim życiem. Ponadto wykonano i doprowadzono do uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej w domu K. Kieślowskiego w Sokołowsku oraz stałej ekspozycji rzeźby wielkowymiarowej w Parku Sokołowskim.
W organizowanych przez GT „BIKAWOK” plenerach oprócz osób posiadających wysokie kwalifikacje artystyczne bierze udział zawsze pewna liczba debiutantów, z których około 20 „bierzmowano” pędzlem na malarzy i jednego dłutem na rzeźbiarza, co wywołuje mobilizujące postawy twórcze. Prace malarskie GT „BIKAWOK” wystawiane już były w Niemczech w ramach współpracy partnerskiej z Wałbrzychem. Nieocenione wprost są nawiązywane kontakty z innymi środowiskami twórczymi, co daje większe możliwości w podnoszeniu własnego poziomu warsztatowego.
Obecni członkowie GT „BIKAWOK” to osoby w dużym stopniu samodzielności twórczej i organizacyjnej z różnych miejscowości, to „portem macierzystym” jest jednak Wałbrzyski Ośrodek Kultury.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej