sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Książka: Powojenny Wałbrzych - miasto kultur
2010-03-04 08:41

"Powojenny Wałbrzych - miasto kultur", to tytuł Książki jaka ukazał się nakładem Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Wydawnictwo ma na celu ukazanie historii ludności jaka napłynęła w rejony Wałbrzycha po II wojnie światowej oraz uświadomienie wielokulturowej genezy miasta. Autorką Książki jest Monika Bisek – Grąz, która na spotkaniu autorskim przedstawiła swoje dzieło.
- Do chwili obecnej nikt się jeszcze tym nie zajmował. Owszem, były publikacje zrobione z perspektywy socjologa, czy historyka. Natomiast kulturoznawczo Wałbrzych nie był odkryty , a jest niesamowitym tyglem kulturowym. Sądzę, że dla badaczy z tej dyscypliny, jest tu ogromne pole do popisu – mówi Monika Bisek – Grąz, autorka książki.
Jak czytamy we wstępie książki "Powojenny Wałbrzych”:
- Nieprzypadkowo Wałbrzych po 1945 roku nazywany był przez badaczy „wieżą Babel”, „miastem egzotycznym”, a potocznie również pejoratywnie – „małpim gajem”. Przybyli tu przesiedleńcy – repatrianci ze Wschodu, osadnicy z tych województw polskich, które charakteryzowały się dużym przeludnieniem, nadto reemigranci z Francji, Żydzi, z czasem i Grecy.


Nakład został sfinansowany przez Urząd Miejski w Wałbrzychu , do wydania dołożyło się dwóch wałbrzyskich wiceprezydentów: Piotr Sosiński i Mirosław Bartolik. Wydawcą książki jest oddział katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” . To już 3 pozycja wydawnicza w jaką zaangażowało się stowarzyszenie.
- Zaczęliśmy od opisu 8 najstarszych kościołów Wałbrzycha, czyli „Sakralny Wałbrzych”. Następnie wydaliśmy baśnie wałbrzyskie - wylicza Anna Adamkiewicz z Civitas Christiana oddział w Wałbrzychu .
W planach katolickiego stowarzyszenie jest wydanie kolejnej książki pod tytułem „Pozdrowienia z Wałbrzycha”, która mówić będzie o pokoleniu lat 60-tych, urodzonym już na terenie miasta. Dzieło Moniki Bisek – Grąz dostępne będzie między innymi w wałbrzyskich bibliotekach. Planowana jest również promocja książki w placówkach szkolnych.

Jacek Serdeczny - regionalnatv.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: