"Powojenny Wałbrzych - miasto kultur", to tytuł Książki jaka ukazał się nakładem Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Wydawnictwo ma na celu ukazanie historii ludności jaka napłynęła w rejony Wałbrzycha po II wojnie światowej oraz uświadomienie wielokulturowej genezy miasta. Autorką Książki jest Monika Bisek – Grąz, która na spotkaniu autorskim przedstawiła swoje dzieło.
- Do chwili obecnej nikt się jeszcze tym nie zajmował. Owszem, były publikacje zrobione z perspektywy socjologa, czy historyka. Natomiast kulturoznawczo Wałbrzych nie był odkryty , a jest niesamowitym tyglem kulturowym. Sądzę, że dla badaczy z tej dyscypliny, jest tu ogromne pole do popisu – mówi Monika Bisek – Grąz, autorka książki.
Jak czytamy we wstępie książki "Powojenny Wałbrzych”:
- Nieprzypadkowo Wałbrzych po 1945 roku nazywany był przez badaczy „wieżą Babel”, „miastem egzotycznym”, a potocznie również pejoratywnie – „małpim gajem”. Przybyli tu przesiedleńcy – repatrianci ze Wschodu, osadnicy z tych województw polskich, które charakteryzowały się dużym przeludnieniem, nadto reemigranci z Francji, Żydzi, z czasem i Grecy.
Nakład został sfinansowany przez Urząd Miejski w Wałbrzychu , do wydania dołożyło się dwóch wałbrzyskich wiceprezydentów: Piotr Sosiński i Mirosław Bartolik. Wydawcą książki jest oddział katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” . To już 3 pozycja wydawnicza w jaką zaangażowało się stowarzyszenie.
- Zaczęliśmy od opisu 8 najstarszych kościołów Wałbrzycha, czyli „Sakralny Wałbrzych”. Następnie wydaliśmy baśnie wałbrzyskie - wylicza Anna Adamkiewicz z Civitas Christiana oddział w Wałbrzychu .
W planach katolickiego stowarzyszenie jest wydanie kolejnej książki pod tytułem „Pozdrowienia z Wałbrzycha”, która mówić będzie o pokoleniu lat 60-tych, urodzonym już na terenie miasta. Dzieło Moniki Bisek – Grąz dostępne będzie między innymi w wałbrzyskich bibliotekach. Planowana jest również promocja książki w placówkach szkolnych.
Jacek Serdeczny - regionalnatv.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej