Legnickie Muzeum Miedzi zaprasza do odbycia podróży w czasie i odkrycia Śląska z czasów romantyzmu i biedermeieru. Wystawa „Podróże w czasie. Dawne widoki Śląska na grafikach z kolekcji Haselbacha” zostanie otwarta w piątek, 5 lutego o godzinie 17.00 w gmachu przy ul. Św. Jana 1.
Albrecht Haselbach (1892–1979), właściciel browaru i kolekcjoner z Namysłowa, w latach czterdziestych XX w. zgromadził kolekcję liczącą około 4000 akwafort, litografii, rysunków i akwarel. Zbiory są obecnie przechowywane w Kunstforum Ostdeutsche Galerie w Ratyzbonie oraz Schlesisches Muzeum w Görlitz. Część z dzieł została zinwentaryzowana i opracowana w ramach niemiecko-polskiego projektu, w którym ze strony polskiej uczestniczyło wrocławskie Muzeum Architektury, z niemieckiej Herder Institut z Marburga.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie 140 topograficznych przedstawień z różnych epok, przede wszystkim z czasów romantyzmu i biedermeieru, przedstawiających fascynujący świat górskich pejzaży, śląskich miast i uzdrowisk. Oprócz widoków Wrocławia, Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy, pałaców i zamków artyści zaczęli wówczas dokumentować rodzący się właśnie krajobraz przemysłowy: huty, odlewnie, fabryki.
Eksponowane grafiki dokumentują „odkrycie” Śląska przez artystów, rytowników i wydawców, które miało miejsce w tym samym czasie, co początki masowej turystyki w 1 poł. XIX wieku.
Wystawa prezentowana była dotychczas m.in. w Görlitz, Regensburgu, Wrocławiu, Katowicach i Marburgu. Jej głównym organizatorem jest Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, instytucji finansowanej przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów na mocy uchwały Niemieckiego Bundestagu. Projekt powstał dzięki finansowemu wsparciu tegoż Pełnomocnika, Ministerstwa Spraw Socjalnych Hesji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Saksonii oraz Fundacji Współpracy Polsko-Nimieckiej.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej