Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy
zaprasza na cykl wykładów połączonych z pokazem multimedialnym: SZTUKA IKONY,
które prowadzić będzie Ks. dr Piotr Nikolski.
Wykłady odbywać się będą w każdy wtorek o godz. 17:00 w Sali Cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, ul. Franciszkańska 18, II piętro, od dnia 26 stycznia do 30 marca 2010 r.
Wstęp wolny.
PROGRAM WYKŁADÓW:
1. Siódmy Sobór Powszechny i przedsoborowe kształtowanie teologii i artystycznego języka ikony.
2. Ikona Trójcy Świętej w świetle prawosławnej teologii trynitarnej.
Kształtowanie typu ikonograficznego na przestrzeni wieków od katakumb do Rublowa.
3. Ikona Zbawiciela w świetle dogmatu chalcedońskiego i praktyki modlitwy Jezusowej.
4. Ikona Zesłania Ducha Świętego w kontekście pneumatologii prawosławnej.
5. Ikony Matki Bożej a prawosławna pobożność maryjna (z uwzględnieniem tekstów liturgicznych).
6. Ikonografia święta a historia święta. Święta Pańskie, Święta Maryjne.
7. Wcielenie Syna Bożego w ikonie.
8. Ikona Sądu Ostatecznego w świetle eschatologii Kościoła Wschodniego.
9. Człowiek przebóstwiony - ikony świętych.
10. Ikonostas i układ świątyni prawosławnej, ikona w liturgi.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej