Drugi raz z rzędu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, największa ogólnopolska społeczna akcja charytatywna, zbierała pieniądze na sprzęt potrzebny do diagnostyki i leczenia dzieci z chorobami nowotworowymi. I po raz drugi udało się zebrać na ten cel ok. 40 mln złotych. Mimo padającego przez cały dzień śniegu, zaśnieżonych dróg i chodników, wolontariusze WOŚP zbierali pieniądze również w Kłodzku. Każdy, kto wspomógł akcję, tradycyjnie dostawał czerwone serduszko, więc prawie wszyscy mieszkańcy Kłodzka, którzy 10 stycznia wyszli z domów, mieli na swoich kurtkach lub czapkach przyklejony znaczek Orkiestry.
W naszym mieście na twierdzy kłodzkiej można było wylicytować sobie przejażdżkę samochodem rajdowym w fotelu pilota u boku kierowców znanych z Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – Marka Majewskiego, Mirosława Magryty, Roberta Syrycy, Krystiana Pachuty i Krystiana Więcławka oraz przejazd cywilnym Subaru Impreza. Podczas I Rajdowej WOŚP w Kłodzku byli obecni również kierowcy Łukasz Markowski i Tomasz Żerebecki, którzy wspierali poczynania kolegów i zachęcali do udziału w licytacjach, które w sumie przyniosły ponad 1000 złotych! Impreza zorganizowana dzięki zaangażowaniu Patryka Marcinowskiego, Marka Majewskiego, Jana Pastora, Kamila Pałczaka, Wojciecha Ładońskiego i Michała Marcinowskiego z portalu RajdowaPolska.pl. cieszyła się ogromnym powodzeniem, a przejażdżki były naprawdę na każdą kieszeń. W Kłodzku znalazło się bardzo wielu chętnych, którzy chcieli wspomóc Orkiestrę i poczuć przypływ adrenaliny towarzyszący rajdowym zmaganiom.
Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, we współpracy z Krystianem Szablińskim (przewodniczącym LO im. B. Chrobrego w Kłodzku), włączyło się w akcję Jurka Owsiaka, organizując koncert, podczas którego wystąpiła młodzież z kłodzkich szkół. Na dobry początek Adam Florczyk – szef sztabu WOŚP w Bystrzycy Kłodzkiej (sztab był wspólny dla Bystrzycy i Kłodzka) – wprowadził widzów w cel tegorocznego 18. Finału. Wśród wykonawców koncertu znaleźli się: Ola Pruszyńska i Daria Bilska ze Studia Piosenki Marka Morawskiego, śpiewając piosenki z repertuaru Pauli („Kolęda dla ciebie”) i Łukasza Zagrobelnego („Nieprawda”), Studio Tańca Fikander – w dwóch układach tanecznych, śpiewająca covery popularnych piosenek grupa SAMESONG (w składzie: Dorota Nocek i Dominik Jarocki - śpiew i Erwin Brzycki - instrumenty klawiszowe), która podobała się tak bardzo, że musiała bisować, duet beatboxerów LIBERIATIO 23, rockowy zespół OXYGEN i na zakończenie DJ MATH. Koncert prowadziła Joanna Załucka z KCKSiR.
O 20.00 w całej Polsce wypuszczono światełko do nieba. W Kłodzku fajerwerki wystrzeliły z najwyższego punktu miasta, czyli z bastionu widokowego twierdzy. Podczas niedzielnej akcji w Kłodzku i w Bystrzycy Kłodzkiej zebrano kwotę ok. 20 tys. złotych. Jak dowiedzieliśmy się od kłodzkiej policji, impreza przebiegała bezpiecznie i bez żadnych incydentów. Organizacja imprezy była możliwa dzięki zaangażowaniu następujących kłodzkich instytucji: Urzędu Miasta Kłodzka, KCKSiR, portalu RajdowaPolska.pl, Prywatnego Medycznego Studium Zawodowego w Kłodzku i Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Kłodzku.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej