Fundamentem i walorem wielu Legnickich propozycji kulturalnych jest akceptacja historycznych uwarunkowań i tradycji oraz otwartość na różnice kulturowe wielonarodowościowej społeczności miasta. To na nich została oparta atrakcyjna, pełna spektakularnych sukcesów działalność artystyczna Teatru im. H. Modrzejewskiej, którego spektakle (Ballada o Zakaczawiu, Wschody i zachody miasta, Łemko) są znane i rozpoznawane w całej Polsce. Do tych samych wartości nawiązują też niektóre inne przedsięwzięcia kulturalne, chociażby Międzynarodowe Spotkania Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Pod Kyczerą”, realizowane przez Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”.
Rozpoznawalnym w Polsce firmowym znakiem Legnicy są cyklicznie organizowane imprezy o wieloletniej tradycji i co najmniej ogólnopolskiej renomie. Wśród takich z pewnością warto wymienić: organizowane przez Legnickie Centrum Kultury- Międzynarodową Wystawę SATYRYKON, Ogólnopolski Turniej Chórów LEGNICA CANTAT, Conversatorium Organowe, Letnią Akademię Filmową - Warsztaty Filmu Animowanego;organizowany przez Galerię Sztuki Legnicki Festiwal Srebra SREBRO z Międzynarodowym Konkursem Sztuki Złotniczej; organizowany przez Teatr im. HelenyModrzejewskiej Międzynarodowy Festiwal Teatralny MIASTO.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej