W sierpniu Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych „Zamek Książ” przeprowadziła I część warsztatów plastyczno-edukacyjnych „PAPER GAMI - japońskie fascynacje. Akademia Twórczych Możliwości”. W warsztatach uczestniczyły dzieci z Domu Dziecka „ Rodzinka” oraz dzieci ze świetlicy środowiskowej „Szczawienko”.
- Pogoda dopisała w 100%, dlatego zajęcia przeprowadziliśmy w plenerze, na terenie Domu Dziecka „Rodzinka”. Warsztaty rozpoczął pokaz multimedialny, który wprowadził uczestników w tajniki czerpania papieru. Pani Emilia Heiller – nauczyciel plastyki, rysunku i historii sztuki i między innymi Finalista XXII Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży, podczas wykładu oprócz przedstawienia różnych technik czerpania papieru, zapoznała także dzieci ze światowymi tradycjami tworzenia papieru, szczególnie objaśniona została tradycja japońskiego papieru washi.
Ten niezwykły papier jest niezwykle wytrzymały, a przy tym prawie przeźroczysty, wykorzystywany jest przede wszystkim do kaligrafii, która w kraju kwitnącej wiśni urosła do rangi sztuki oraz ma charakter religijny. Po zapoznaniu się ze stroną techniczną, dzieci mogły przejść do praktycznego zdobywania wiedzy. Każdy uczestnik otrzymał przyrząd do czerpania papieru z przygotowanej pulpy, dowiedział się jak stworzyć go domowym sposobem a także, w jaki sposób stworzyć samą „pulpę”. Po przydzieleniu miejsc pracy (misek z wodą i „pulpą”) uczestnicy warsztatów rozpoczęli czerpanie papieru. Ich zadaniem było stworzenie jak największej ilości papierowych serc, z których następnie stworzona zostanie jedna papierowa kompozycja przestrzenna. Oprócz serc, dzieci tworzyły także koła, twarze, formy przyrodnicze, a także łączyły papier z suchymi roślinami, tworząc rozmaitą fakturę papieru.
Dzieła pięknie schły na słońcu i dawały sporo radości młodym autorom.
Wszystkie dzieci na zakończenie zajęć otrzymały upominki, a także dyplomy za udział w warsztatach - relacjonuje Lilinanna Masiuk.
2 października 2009 roku w WGS BWA Zamek Książ odbędzie się wernisaż wieńczący pracę dzieci, a także Wykonane prace zaprezentujemy w Galerii Korytarz WGS BWA.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do oglądania wystawy.
Natomiast 14 listopada 2009 roku o godz. 10.oo , odbędzie się druga część bezpłatnych warsztatów prowadzona przez artystkę plastyka Ewę Rosiek-Buszko. Ta część warsztatów realizowana będzie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece „Pod Atlantami” w Wałbrzychu.
Ewa Rosiek – Buszko jest laureatka wielu nagród i wyróżnień, nauczycielem dyplomowanym, stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. W roku 2003 zdobyła stypendium artystyczne Mino Paper Art. Village Project w Japonii – połączone z cyklem wystaw. Zajmuje się ceramika, tkanina unikatową, papierem ręcznie czerpanym. Pracuje jako pedagog , animator szeroko pojętego ruchu artystycznego dla dzieci i młodzieży.
WARSZTATY ZREALIZOWANO ZE SRODKÓW STAROSTWA POWIATOWEGO
Informacje i zapisy : Lilianna Masiuk 074/ 665 88 24
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA Zamek Książ, ul. Piastów Śl. 1
Źródło: regionalnatv.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej