W Wałbrzychu i okolicach nie ma żadnej średniej szkoły plastycznej. Jest za to sporo wrażliwej, uzdolnionej artystycznie młodzieży. Przy stosunkowo niedużym nakładzie środków i dodatkowej pracy, ta grupa może z powodzeniem zdawać na artystyczne uczelnie, rozwijać swoją pasję.
Z naszych badań wynika, że najwięcej licealistów zainteresowanych jest studiowaniem fotografii oraz nowych mediów. By zdawać egzaminy na uczelnie, w wielu szkołach jest wymagana choćby minimalna wiedza i doświadczenie z zakresu fotografii tradycyjnej. Zajęcia warsztatowe odbywające dla I grupy w profesjonalnej pracowni fotograficznej oraz plenerze cieszyły się dużym zainteresowaniem i powodzeniem, dlatego od września BWA Zamek Książ organizuje nabór do II grupy, która pracować będzie do grudnia br.
Spotkanie organizacyjne dla wszystkich chętnych, którzy pragną wziąć udział w warsztatach (II grupa) oraz spotkanie podsumowujące pracę i działania I grupy odbędzie się 11 września o godz. 17.oo (piątek) w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA Zamek Książ.
ZAPRASZAMY TAKŻE NA WERNISAŻ "PORTRET - KROK W STRONĘ SZTUKI FOTOGRAFII" UCZESTNIKÓW I GRUPY
19 WRZEŚNIA O GODZ. 16.15
Chcemy koncentrować się na pracy pod kontem indywidualnego rozwoju. Pragniemy pogłębić wiedzę i dać faktyczne umiejętności w posługiwaniu się medium. Zagadnienia, na jakich chcemy się skoncentrować to portret w ujęciu fotografii szlachetnej (czarno - białej, negatywowej). Zajęcia praktyczne poparte wiedzą teoretyczną z zakresu historii fotografii. Część praktyczna, której efektem będzie stworzenie własnej serii portretów do portfolio podzielona zostanie na trzy bloki warsztatowe:
* negatyw - naświetlenie, wywołanie, obróbka
* pozytyw - kopiowanie obrazu w ciemni fotograficznej
* doświadczanie fotografii w jej pierwotnym stylu - praca z około 100 letnim aparatem.
Niezwykle ważna wydaje nam się wymiana doświadczeń oraz prezentowania swojego dorobku wśród szerszej grupy odbiorców. Dlatego uczestnicy przedstawiać się będą indywidualnie w formie autoprezentacji i zbiorowo podczas wystawy organizowanej w WGS BWA "Zamek Książ".
Osoba, którą wybraliśmy, która podjęła się przeprowadzenia warsztatów to młody artysta, absolwent poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych - Paweł Sokołowski. Wiek prowadzącego, jak i jego kilkuletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą dają nam gwarancję wykonania założeń programowych. Paweł Sokołowski jest laureatem licznych konkursów fotograficznych (m.in. zajął I miejsce w Międzynarodowych Konfrontacjach Fotograficznych w Gorzowie Wielkopolskim w 2008 r.). Czynnie bierze udział w życiu artystycznym, jako autor wystaw ( m.in. "Fotografia 2000 - 2007" BWA Zamek Książ 2007r.), uczestnik plenerów i sympozjów poświęconych sztuce fotografii. Ponadto był dwukrotnym stypendystą Prezydenta i Rady Miasta Wałbrzycha. Działacz i popularyzator fotografii jako dziedziny sztuki wśród mieszkańców Dolnego Śląska, pozbawionych szerokiego dostępu do dóbr kultury i sztuki.
Po zakończeniu spotkań z młodzieżą zostanie stworzona multimedialna prezentacja, na której podsumujemy pracę uczestników dwóch grup, powstałą w wyniku warsztatów. Znajdzie się na niej również dokumentacja naszych działań i materiał z wystaw. Ten materiał zostanie rozprowadzony do szkół, bibliotek i ośrodków kultury w regionie w celu popularyzacji fotografii i działań z młodzieżą
Wernisaż wieńczący pracę obu grup odbędzie się 18 grudnia 2009r. Wystawa potrwa do 17 stycznia 2010r.
WARSZTATY ZREALIZOWANO ZE ŚRODKÓW FINANSOWYCH MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt:
Paweł Sokołowski 667 122 437
Lilianna Masiuk 074/665 88 24 WGS BWA Zamek Książ
Źrodło: um.walbrzych.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej