Dobra wiadomość dla miłośników przedstawień kukiełkowych. W Teatrze Lalek w Wałbrzychu rozpoczyna się remont widowni. Prace obejmą przede wszystkim takie ukształtowanie podłogi, by kolejny rząd foteli znajdował się wyżej niż poprzedni. - Wreszcie maluchy będą mogły spokojnie oglądać nasze bajki – mówi dyrektor teatru Jerzy Karmiński.
Aby tak sie stało, trzeba będzie zdemontować siedzenia, usunąć wykładzinę i konstrukcję podłogi. Potem zostanie wykonana nowa konstrukcja pochylni w postaci solidnej płyty żelbetonowej, opartej na murowanych ściankach o zmiennej wysokości. Zmieni się układ komunikacyjny – jedne z drzwi, którymi dotychczas widzowie wchodzili na widownię zostaną usunięte. Aby zachować bezpieczeństwo, nowe drzwi zostaną wykonane w innym miejscu, bliżej sceny. Przy tej okazji zostanie zmodernizowane oświetlenie z zastosowaniem energooszczędnych rozwiązań, remont schodów zewnętrznych, zostaną ułożone nowe wykładziny, posadzki z płytek ceramicznych, a całość prac zakończy malowanie ścian. Remont widowni nie spowoduje zmiany liczby miejsc siedzących. Będzie ich nadal 156.
- Wykonanie tych prac planowaliśmy już w ubiegłym roku, okazało się jednak, że przedtem niezbędne jest wzmocnienie stropów – mówi dyrektor Karmiński.
Nadal dzieci z dalszych rzędów, aby widzieć to co dzieje się na scenie, wstawały, siadały rodzicom na kolanach albo na poręczach foteli.
- Tak nie powinno być, więc zrobiliśmy wszystko, aby można było rozpocząć remont – dodaje dyrektor.
Zwłaszcza, że do teatru przychodzi coraz więcej dzieci.
- Od ubiegłego roku frekwencja wzrosła o 10 procent. A to oznacza, że statystycznie na każde przedstawienie przychodzi ponad 120 osób. Mają prawo do wygodnego oglądania spektakli – mówi Irena Gardzielewska, główny specjalista do spraw ekonomicznych.
Ekipy weszły już na plac budowy. Remont będzie trwał całe wakacje.
- W tym czasie aktorzy będą na miesięcznych urlopach. W sierpniu rozpoczną się próby do kolejnej premiery, będą one prowadzone w sali prób, a ewentualne spektakle będziemy grać na wyjazdach – planuje Jerzy Karmiński.
Przedstawienia wrześniowe będą już pokazywane w odnowionej sali, gdzie nikt nikomu nie będzie zasłaniał widoku na scenę.
szela / 30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej