Dobra wiadomość dla miłośników przedstawień kukiełkowych. W Teatrze Lalek w Wałbrzychu rozpoczyna się remont widowni. Prace obejmą przede wszystkim takie ukształtowanie podłogi, by kolejny rząd foteli znajdował się wyżej niż poprzedni. - Wreszcie maluchy będą mogły spokojnie oglądać nasze bajki – mówi dyrektor teatru Jerzy Karmiński.
Aby tak sie stało, trzeba będzie zdemontować siedzenia, usunąć wykładzinę i konstrukcję podłogi. Potem zostanie wykonana nowa konstrukcja pochylni w postaci solidnej płyty żelbetonowej, opartej na murowanych ściankach o zmiennej wysokości. Zmieni się układ komunikacyjny – jedne z drzwi, którymi dotychczas widzowie wchodzili na widownię zostaną usunięte. Aby zachować bezpieczeństwo, nowe drzwi zostaną wykonane w innym miejscu, bliżej sceny. Przy tej okazji zostanie zmodernizowane oświetlenie z zastosowaniem energooszczędnych rozwiązań, remont schodów zewnętrznych, zostaną ułożone nowe wykładziny, posadzki z płytek ceramicznych, a całość prac zakończy malowanie ścian. Remont widowni nie spowoduje zmiany liczby miejsc siedzących. Będzie ich nadal 156.
- Wykonanie tych prac planowaliśmy już w ubiegłym roku, okazało się jednak, że przedtem niezbędne jest wzmocnienie stropów – mówi dyrektor Karmiński.
Nadal dzieci z dalszych rzędów, aby widzieć to co dzieje się na scenie, wstawały, siadały rodzicom na kolanach albo na poręczach foteli.
- Tak nie powinno być, więc zrobiliśmy wszystko, aby można było rozpocząć remont – dodaje dyrektor.
Zwłaszcza, że do teatru przychodzi coraz więcej dzieci.
- Od ubiegłego roku frekwencja wzrosła o 10 procent. A to oznacza, że statystycznie na każde przedstawienie przychodzi ponad 120 osób. Mają prawo do wygodnego oglądania spektakli – mówi Irena Gardzielewska, główny specjalista do spraw ekonomicznych.
Ekipy weszły już na plac budowy. Remont będzie trwał całe wakacje.
- W tym czasie aktorzy będą na miesięcznych urlopach. W sierpniu rozpoczną się próby do kolejnej premiery, będą one prowadzone w sali prób, a ewentualne spektakle będziemy grać na wyjazdach – planuje Jerzy Karmiński.
Przedstawienia wrześniowe będą już pokazywane w odnowionej sali, gdzie nikt nikomu nie będzie zasłaniał widoku na scenę.
szela / 30minut
Zapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
czytaj więcejUniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) w Głuszycy to miejsce, które od 2014 roku oferuje seniorom możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, kulturalnym i edukacyjnym. To instytucja, która powstała z potrzeby stworzenia przestrzeni dla osób starszych, pragnących rozwijać swoje pasje, poszerzać wiedzę i integrować się z lokalną społecznością. Na przestrzeni dekady UTW zorganizowało setki wykładów, warsztatów, wycieczek i wydarzeń, które stały się stałym elementem życia mieszkańców Głuszycy.
czytaj więcej1712 osób zgłosiło się i opłaciło swój udział w biegach: 1400 wystartuje w półmaratonie i 312 w Dzikiej Piątce. Razem z dziećmi, których jest 250, w najbliższą sobotę, 9 listopada w corocznym święcie biegowym, czyli w 9. RST Półmaratonie Świdnickim udział weźmie prawie 2000 biegaczy.
czytaj więcejDołączcie już 7 listopada o godzinie 16:00 w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, gdzie wraz z zespołem Sowianie wypełnimy nasze serca i przestrzeń dźwiękami najpiękniejszych pieśni patriotycznych. To wyjątkowa okazja, by wspólnie wyrazić pamięć i szacunek dla naszej historii, a także spędzić czas w ciepłej, wspólnotowej atmosferze.
czytaj więcejOd 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcej