sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Kolejny milion dla Wałbrzycha z Unii Europejskiej
2009-03-30 21:40

Około miliona złotych dofinansowania z Unii Europejskiej otrzymała Gmina Wałbrzych na realizację dwóch projektów dotyczących współpracy z partnerskim miastem Hradec Kralove w Czechach. Dofinansowanie pozyskano w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.


1. Wałbrzych, Hradec Králové - Miasta Kultury

W ramach projektu zaplanowano realizację 5 zadań:

- Wydanie przewodnika kulturalnego "Wałbrzych, Hradec Králové - kulturalne fascynacje.
W przewodniku przedstawione zostaną instytucje kultury Wałbrzycha i Hradec Králové, obejmujące zarówno historię, dorobek kulturalny jak i opis prestiżowych imprez. Przewodnik zostanie wydany w dwóch tomach. 1 tom będzie w wersji polsko-czeskiej, 2 tom w wersji angielsko-niemieckiej. Każdy z tomów wydany zostanie w nakładzie 3.000 sztuk (po 1.500 dla każdego miasta) i będzie liczył około 80 stron (40 stron dla Wałbrzycha i 40 stron dla Hradec Králové). Dodatkowo wydany zostanie przewodnik w wersji elektronicznej.

- Zorganizowanie "Weekendu miast partnerskich"
Zorganizowanie "Weekendu miast partnerskich" - Hradec Králové w maju 2010, Wałbrzych wrzesień 2010. W programie weekendu wałbrzyskiego znalazły się m.in. otwarcie wystawy w Muzeum w Wałbrzychu, wieczór kina plenerowego dla dorosłych (1 film polski + 1 film czeski), piknik w kopalni, koncert plenerowy, pokaz bajek polsko-czeskich oraz pokaz filmów dla dorosłych.

- Zorganizowanie warsztatów "Polska i Czechy widziane przez obiektyw"
W ramach zadania zorganizowane zostaną 4 plenery fotograficzne (2 w Hradec Králové i 2 w Wałbrzychu). Planowane terminy warsztatów sierpień i wrzesień 2009 roku oraz maj i czerwiec 2010 roku. W każdym plenerze weźmie udział 30 uczestników warsztatów (15 Czechów, 15 Polaków) oraz trener (wykładowca), tłumacz, koordynator polski, koordynator czeski. Uczestnicy zostaną wyłonieni przez miasta partnerskie. Odbiorcami warsztatów będą osoby w wieku 18-26 lat. W Wałbrzychu dodatkowo odbędzie się spotkanie w trakcie którego wybrane zostaną zdjęcia do dalszej obróbki, które następnie zostaną wykorzystane do zorganizowania wystawy, druku katalogu, oraz druku widokówek. Z wykonanych w trakcie warsztatów zdjęć zostanie zorganizowana miesięczna wystawa w Wałbrzychu i w Hradec Králové. Po zakończeniu wystaw prace zostaną przekazane do urzędów miast. Uczestnicy warsztatów przekażą również po minimum 4 zdjęcia wraz z prawami autorskimi organizatorom warsztatów. W trakcie warsztatów wykonane zostaną zdjęcia z najciekawszych miejsc obydwu miast partnerskich, ukazujące tradycję, historię, przyrodę, architekturę.

- Opracowanie szlaku turystyczno - kulturalnego w Wałbrzychu i Hradec Králové
W ramach zadania opracowany zostanie szlak turystyczno - kulturalny w Wałbrzychu. Wykonane i zamontowane zostaną tablice pamiątkowe w miejscach znanych z pobytu znaczących osób lub związanych z działalnością sławnych wałbrzyszan. Zakupione i zamontowane zostaną również tablice informacyjne na budynkach instytucji kultury w Wałbrzychu. Wszystkie miejsca (wraz ze szlakiem starego grodu) połączone zostaną w jeden szlak.
Dla szlaków w Wałbrzychu i Hradec Králové wydane zostaną mapy (wyrywane) wraz z opisem w języku polskim, czeskim, angielskim, niemieckim. Planowany nakład: 20.000 sztuk (po 10.000 dla każdego partnera). Wydane zostaną również broszury informacyjne o szlaku w nakładzie 20.000 sztuk (po 10.000 dla każdego partnera).

- Zorganizowanie konferencji "Kultura Wałbrzycha i Hradec Králove - wczoraj, dzisiaj, jutro
Zorganizowana zostanie jednodniowa konferencja, na której zaprezentowane zostaną działania kulturalne prowadzone w Wałbrzychu i Hradec Králové, a także omówione zostaną możliwości pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej na wspólne inicjatywy kulturalne miast partnerskich. Konferencja wzbogacona zostanie występami artystycznymi. W konferencji weźmie udział 100 osób (50 z Czech i 50 z Polski)

Wartość projektu to 162 506 EURO, dofinansowanie z UE 124.260 EURO.

Realizacja projektu rozpocznie się w czerwcu 2009 roku.

 

2. Poznaj swojego sąsiada

Głównym założeniem projektu jest wspieranie rozwoju społeczno - gospodarczego obszaru pogranicza polsko - czeskiego poprzez wzmacnianie jego konkurencyjności i spójności oraz poprzez promowanie partnerskiej współpracy jego mieszkańców. Projekt pisany był wspólnie z partnerem czeskim, którym jest miasto Hradec Kralove. Prace nad przygotowaniem projektu rozpoczęto w maju 2008 r. a zakończono w październiku.

Realizacja projektu rozpocznie się w kwietniu 2009 r. a zakończy w lutym 2010. Został on podzielony na trzy etapy. Pierwszy i trzeci etap to zorganizowanie dwóch konferencji prasowych, na rozpoczęcie i zakończenie projektu, które odbędą się w Wałbrzychu i Hradec Kralove. Drugi etap to wymiana młodzieży. Projekt przenaczony jest dla uczniów w wieku 11-15 lat i polegać będzie na trzydniowych wizytach dzieci ze szkół wałbrzyskich w Hradec Kralove oraz dzieci ze szkół kralovohradeckich w Wałbrzychu. Przeprowadzonych zostanie 12 wymian szkolnych od kwietnia do października 2009. W każdej uczestniczyć będzie 35 uczniów z Wałbrzycha i 35 uczniów z Hradec Kralove. W projekcie wezmą udział 3 szkoły podstawowe i 3 gimnazja - z Wałbrzycha i odpowiedniki tych szkół z Hradec Kralove. Szkoły z Wałbrzycha to PSP 21, GZS nr 2, PSP 28, ZSI, PG 3 oraz PG 6.

Półtora dnia dzieci czeskie przebywać będą w Wałbrzychu uczestnicząc wspólnie w wybranych zajęciach lekcyjnych, konkursach i zawodach. Będą również zwiedzać Wałbrzych. Następnie wszyscy wyjadą na wycieczkę do Kudowy Zdroju. Program wyjazdów dzieci polskich do Czech wyglądać będzie podobnie.

Celem projektu jest pogłębienie współpracy instytucjonalnej czeskich i polskich szkół podstawowych oraz polskich gimnazjów z udziałem uczniów w wieku 11-15 lat. Projekt przybliża życie i system szkolnictwa obu narodów sąsiednich szkół i pomaga lepiej poznać swojego sąsiada.

Całkowity koszt projektu to kwota 99 673 EURO, dofinansowanie z UE - 84 722 EURO.

 

 

Ewa Frąckowiak
Rzecznik Prasowy Prezydenta Wałbrzycha
Tel. 66 55 189, 602 72 58 31
Fax. 66 55 118



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: