Uchwałę o współprowadzeniu z Wałbrzychem dwóch instytucji kultury przegłosowali radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Projekt dotyczy Teatru Dramatycznego i Filharmonii Sudeckiej, podlegających dotychczas wyłącznie samorządowi wojewódzkiemu.
Według wiceprezydenta Piotra Sosińskiego, ten plan raczej nie ma szans na realizację w 2009 roku.
- Nazwa tej uchwały – przekazanie miastu Wałbrzych do prowadzenia jako wspólną instytucję kultury- Filharmonię Sudecką i Teatr Dramatyczny – jest dość myląca, bo sugeruje, że nastąpi jakieś fizyczne przekazanie. Tymczasem chodzi o upoważnienie marszałka do prowadzenia rozmów z władzami Wałbrzycha o przyszłym współprowadzeniu i współfinansowaniu placówek – wyjaśnia Sosiński.
Wiceprezydent podkreśla, że pomysł ma dobre strony, bo miasto powinno mieć wpływ na działalność placówek znajdujących się na jego terenie, ale podstawowe pytanie, jakie się w tym momencie nasuwa, to kto i ile pieniędzy zamierza wydać na ich prowadzenie. Dlatego jest to niemożliwe w tym roku, bo budżet jest już precyzyjnie rozplanowany, łącznie z finansami na kulturę.
- Przed nami jeszcze wiele miesięcy rozmów i dokładnych analiz, a także sporów, bo stanowiska w tej sprawie zapewne będą różne. Na pewno musi być uchwała Rady Miejskiej – mówi Piotr Sosiński.
Szczegółów projektu nie znają ani dyrektorka teatru Danuta Marosz, ani szef filharmonii Dariusz Mikulski. Jednak Danuta Marosz jest nastawiona optymistycznie.
- Jeśli to będzie tak, że zostanie utrzymane finansowanie marszałka, a pieniądze na określone zadania przekaże też miasto, to przyszłość rysuje się w jasnych barwach – mówi dyrektorka. Dariusz Mikulski na razie nie chciał zabierać głosu w tej sprawie. - Nie mogę komentować czegoś, o czym wiem bardzo mało, choć ideę wspólnego zarządzania uważam za słuszną – twierdzi muzyk.
Na razie melomani i teatromani mogą być spokojni. W tym roku będą mogli słuchać swoich ulubionych koncertów i oglądać przedstawienia prawdopodobnie bez większych zmian.
szela / 30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej