Marek Stadnicki, następca Stanisława Zydlika na stanowisku dyrektora Muzeum w Wałbrzychu, z zapałem przystąpił do nowych obowiązków. Planuje zmiany i wiele nowych funkcji dla muzeum.
- Potencjał tej placówki jest mało wykorzystany – twierdzi nowy dyrektor Marek Stadnicki.
Na razie powstaje nowa sala audiowizualna. Dotychczas mieściła się tam biblioteka. Książki zostaną przeniesione, a pomieszczenie dostosowane do innych funkcji.
- Chcemy zainstalować tam nowoczesny sprzęt do prezentacji multimedialnych oraz organizować tam wystawy czasowe. Już w lutym zostanie otwarta pierwsza wystawa, sprowadzona z Goerlitz. Ponadto planujemy spotkania z naukowcami, historykami, pisarzami i innymi interesującymi osobami. Już mogę obiecać, że odwiedzi nas między innymi Olga Tokarczuk – zapowiada dyrektor.
Zapotrzebowanie na literaturę regionalną będzie zaspokajać księgarnia, którą Marek Stadnicki chce otworzyć w wałbrzyskim muzeum. Zapewnia przy tym, że ceny będą konkurencyjne. Chce też udostępniać zawartość muzealnej biblioteki, choć zacząć trzeba od profesjonalnego skatalogowania zbiorów.
- Funkcjonuje tu nadal katalog kartkowy, jak za króla Ćwieczka. Już rozpoczęliśmy katalogowanie elektroniczne, poza tym informacja o zbiorach będzie dostępna w internecie. Mamy tu wiele cennych i poszukiwanych pozycji z dziedziny historii i sztuki - mówi Marek Stadnicki.
Muzeum chce wyjść także n zewnątrz, a konkretnie do ogrodu obok swojej siedziby, dotychczas niewykorzystanego.
- To bardzo urokliwy teren, możemy tu zorganizować letnią kawiarnię, spotkania z artystami, prelekcje, plenerowe wernisaże – planuje dyrektor.
Marek Stadnickie duże nadzieje wiąże z proponowaną zmianą nazwy placówki.
- Chcemy, aby nazwa brzmiała “Pałac Albertich – Muzeum w Wałbrzychu”. To powino być zachętą dla turystów, którzy po zamku Książ z pewnością zechcą obejrzeć jeszcze jeden pałac, a przy okazji zwiedzą muzeum – wyjaśnia dyrektor.
Szela / 30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej