Pięć premier i jedna prapremiera. Tyle nowych przedstawień obejrzą wałbrzyscy teatromani jeszcze w tym sezonie. Paradę rozpoczął trzeci odcinek teatralnej telenoweli “Z rodziny Iglaków”.
Rodzina, którą poznaliśmy w ubiegłym roku, z powodu wszechobecnego kryzysu znalazła się na rozdrożu. Mieszkanie na ul. Moniuszki 66 II okazało się za drogie. Przeprowadzka jest nieunikniona. Ale dokąd?
- Aby się dowiedzieć, trzeba przyjść do teatru. Być może Iglakowie potrzebują pomocy, albo zachęty, by zostać w Wałbrzychu – mówi tajemniczo autor sztuki, Sebastian Majewski.
Kolejną próbą “uteatralnienia” dziejów bliskich mieszkańcom jest sztuka Sebastiana Majewskiego “Peregrynacje Czarnej Izy Wałbrzyskiej”. Kim była Czarna Iza – tego będzie można się dowiedzieć 6 lutego o godzinie 19.00. W marcu można się spodziewać prapremiery przedstawienia “Bohater roku” Artura Pałygi, w reżyserii Piotra Ratajczaka. Tekst powstał na podstawie scenariusza filmu Feliksa Falka pod tym samym tytułem. Cały tydzień pod koniec marca będzie poświęcony okolicznościom jubileuszowym – dyrekcja teatru pragnie podkreślić doniosłą, 45 rocznicę działalności wałbrzyskiej Melpomeny. Z tej okazji planowany jest przegląd spektakli “45 sztuk na 45-lecie” oraz wznowienie Forum Fotografii Teatralnej.
To ważny rok dla Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, bo pojawiła się szansa (i pieniądze) na gruntowny remont teatru. Wiele już zrobiono w tym roku, między innymi nową salę do pracy nad spektaklami otrzymała młodzieżowa grupa teatralna.
- Młodzież bardzo się garnie do teatru. Mogli korzystać z teatralnej przestrzeni, ale byli ograniczeni pracą profesjonalnego zespołu. Teraz mają wreszcie swoje miejsce, gdzie będą gospodarzami – mówi dyrektor Danuta Marosz.
Remontu doczeka się nareszcie Dom Aktora, którego wyposażenie pamięta czasy sprzed dziesięcioleci.
- Wyrzucamy wszystkie stare graty i kupujemy nowe meble – zapowiada dyrektorka.
szela / 30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej