Wymień foliówkę na eko-reklamówkęKolejna edycja akcji „Wymień foliówkę na eko-reklamówkę” przed nami. Już 10 i 11 kwietnia świdniczanie będą mogli wymienić plastikowe reklamówki na bardziej przyjazne środowisku materiałowe torby z logiem „Czysta Świdnica”. Każda osoba może otrzymać jedną ekologiczną torbę. Do mieszkańców trafiło ich już ponad 7000 sztuk.
Bądź Eko – nie wybieraj plastiku!
Celem akcji jest eliminacja wszechobecnych plastikowych toreb z naszego otoczenia. Każda decyzja podczas zakupów może mieć pozytywny wpływ na środowisko. Warto zwracać uwagę na sposób pakowania produktów – im mniej zbędnych opakowań, tym lepiej.
Szczególnie ważna jest zmiana nawyków przy kasie. Plastikowe reklamówki dostępne w sklepach są wykorzystywane średnio przez 20–30 minut, ale ich rozkład w środowisku może trwać nawet kilkaset lat. Alternatywą dla „foliówek” są torby wykonane z bawełny lub juty. Są trwalsze, wygodniejsze i przede wszystkim nie szkodzą środowisku.
Świdnickie Dni Ziemi
W tym roku kolejną edycję wymiany foliówek na torby z logiem „Czysta Świdnica” wpisano w kalendarz kwietniowych wydarzeń pod nazwą „Świdnickie Dni Ziemi”.
- Oprócz eko-reklamówek zapraszamy mieszkańców między innymi na warsztaty, konkursy oraz inne ekologiczne wydarzenia. Seniorów zachęcamy do udziału w ekospotkaniach, a najmłodszych do obejrzenia musicalu „Frania recykling, cztery żywioły i ekodancing”. Wszystkie te inicjatywy mają na celu zwiększenie świadomości na temat zmian klimatycznych, ochrony powietrza, recyklingu i bioróżnorodności – mówi Krystian Werecki, zastępca prezydenta Świdnicy.
Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na plakatach w przestrzeni publicznej oraz na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Urzędu Miejskiego.
Zmieńmy nawyki razem!
Każdy mieszkaniec Świdnicy może otrzymać ekologiczną torbę za darmo. Wystarczy, że w dniach 10–11 kwietnia zgłosi się do Urzędu Miejskiego w Świdnicy, Wydziału Gospodarki Odpadami, pokój nr 2, odda plastikową reklamówkę i w zamian otrzyma materiałową torbę.
um.swidnica.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej